چطور برنامه ریزی کنیم؟/ موفقیت در پرسشینو

0
1119
برنامه ریزی

برنامه ریزی کاری بسیار سخت در ایران است. چرا در ایران؟ به این دلیل که هیچ آموزشی در این مورد داده نشده است. امروز با قسمت هایی از این روش ها و راهکارهای برنامه ریزی آشنا خواهیم شد.

برنامه ریزی و موفقیت

بدون شک بدون هیچ برنامه ای و بدون هیچ برنامه ریزی نمی توان موفق بود. دنیا، دنیای سرعت و اطلاعات است و اگر برنامه ریزی نداشته باشی در گردآبی از اطلاعات و … غرق خواهی شد.

علاوه بر برنامه های روزانه و ساعتی شما حتی باید بدانید درآمدی که می خواهید در سال ذخیره کنید یا اینکه چه وقت شما می خواهید سفر بروید و حتی زمان ازدواج و فارغ التحصیلی تون رو بدونید.

بدون برنامه ریزی شما محکوم به شکست هستید. با یک کار ساده و روزانه و ماهانه و سالانه خودتان را به یک قدمی پیروزی برسانید. هیچ پیروزی بدون برنامه ریزی نیست و حتی می توان گفت شانس وجود ندارد و من شانس را نحوه برنامه ریزی در زمان می دانم.

 

چطور برنامه ریزی کنیم؟/ روزانه

ما باید برای کارهای روزانه مان یک امتیاز در نظر بگیریم و آن ها را به ترتیب آن امتیاز ها از بالا به پایین رتبه بندی کنیم. به آن ها زمان هایی را اختصاص دهیم و بعد برای هر کدام زمان انجام آن کار را در ذهنمان ثبت کنیم.

حواستان به زمان خواب و استراحت ‌تان باشد. شما در طول شبانه روز فقط و فقط ۲۴ ساعت زمان دارید.

چند روز اول را هر کاری که به طور عادت در طول شبانه روز انجام می دهید را دقیق بنویسید.

برنامه ریزی و موفقیت

بعد از چند روز کارهای غیر ضروری را حذف کنید. اگر زمان استراحت بسیاری دارید آن را کاهش دهید. فهرستی از کارهای مهمی که انجام داده اید را بنویسید و با کارهای مد نظرتان مقایسه کنید.

حالا می شود از ۲۴ ساعت شبانه روز به نحوه احسنت استفاده کرد و برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

زمان هایی که در حال رفت و آمد به محل کار یا تحصیل تان هستید را هم در چند روز با هم مقایسه کنید. شما می توانید برای کمتر شدن این زمان از راه های مختلف نیز استفاده کنید و این زمان از بین رفته را کم و کمتر کنید‌.

شما می توانید حتی برای این زمان های مرده نیز به راحتی برنامه ریزی کنید.

خیلی از افراد که بی برنامه هستند در طول این مسیر که حداقل حدود ۳۰ دقیقه زمان این افراد را می گیرد یا چرت می زنند یا با موبایل های‌شان شروع به بازی می کنند.

برنامه ریزی و موفقیت

برای برنامه ریزی های کوتاه مدت و یا روزانه شما می توانید به راحتی کارهای فردای آن روز را به درستی حدس بزنید و برای آن برنامه ریزی کنید. پس هر شب شما باید برای فردای خود برنامه ریزی کنید.

همه‌ی کارهای روزانه خود را هر جا که مقدور است بنویسید و به هر تعدادی که ممکن است تکرار کنید. تکرار کارهای روزانه و نوشتن آن ها در دفترچه می تواند به شما کمک کند تا بیشتر از همیشه به آن برنامه ها دقت کنید و در آخر به آن ها عمل کنید.

در برنامه ریزی باید به این نکته توجه کنید که شما در شب یا صبح بیشتر تمرکز دارید. من به شخصه به دلیل خلوت و بی صدا بودن شب، شب را برای کارهای عمیق و با دقت کنار می گذارم. اما یادتان باشد انرژی که صبح ها دارید هیچ وقت در شب آن را پیدا نخواهید کرد.

یادتان باشد اگر شما هم شب را انتخاب می کنید، مراقب شیطان باشید که کارتان را به فردا نیاندازد.

برنامه ریزی و موفقیت

بعد از اینکه برنامه روزانه تان را طبق نکاتی که گفته شد نوشته اید باید چند روز آن را آزمایشی انجام دهید و اگر مشکلاتی را در آن پیدا کردید آن را حل کنید.

حالا نوبت لیست برنامه های سالانه می رسد‌. چطور می توانیم این برنامه های بلند مدت را به چندین برنامه کوتاه مدت تبدیل کنیم.

چگونگی تبدیل برنامه های بلند مدت به کوتاه مدت؟

کارهای زیادی ست که سالانه باید برای رسیدن به آن تلاش کرد. من یک سال هست که درگیر رژیم غذایی لاغری هستم. یک سال هست که مشغول مطالعه در مورد دیجیتال مارکتینگ هستم. یک سال هست که در مورد طراحی یک سایت کاربردی فکر می کنم و باید برای هدفم بجنگم. شاید شما باید تا سال آینده تافل یا آیلتس بگیرید و شاید باید در آزمون های مختلف شرکت کنید. شاید باید تا سال آینده ازدواج کنید یا اینکه خانه ای بخرید.

همه‌ی این موارد به یک برنامه بلند مدت سالانه نیاز دارد. اما معمولا برنامه های بلند مدت به شکست منجر می شوند.

برنامه ریزی و موفقیت

یک قانون هست که می گوید پرس های بزرگ ساندویچ‌ را لقمه لقمه کرده و بعد بخورید. البته این ‌قانون به اسم خودم یعنی قانون آرمانی نوشته شده است.

پس نتیجه میگیریم این برنامه های بلند مدت را به برنامه های کوتاه مدت و هدفمند تبدیل می کنیم تا با انرژی به تمام آن ‌برنامه ها برسیم.

شما می توانید برای برنامه های بلند مدت خود یک برنامه ماهانه ترتیب دهید و سپس بعد از رسیدن به آن و تیک زدن آن کار به سراغ ماه های بعد بروید.

 

مثلا شما می خواید یک پراید بخرید… حدود ۲۰ میلیون تومان در نظر می گیریم. می خواهید بعد از ۱۰ ماه آن را بخرید. شما برنامه های کوتاه مدت خود را ماهانه ۲ میلیون تومان

در نظر می گیرید و بعد از ماه نهم شما برای جمع کردن ۲ میلیون آخر هستید که به یک باره قیمت دلار و … تغییر می کنه و به ۳۵ میلیون میرسید و به هیچ برنامه ای نخواهی رسید. البته این قسمت شوخی بود‌. شما بعد از ۹ ماه و بعد از ذخیره کردن ماهی ۲میلیون حالا در ماه دهم توانایی خرید پراید را خواهید داشت.

برنامه ریزی و موفقیت

اگر‌ می خواهید یک‌ برنامه‌ تحصیلی داشته باشید پس این‌ متن را کلیک کنید.

 

نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما را در برنامه های سایت پرسشینو قرار خواهیم داد. پس منتظر نظرات شما هستیم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here