چطور پوست خوب داشته باشیم؟/ در پرسشینو بخوانید (۱)

0
727
پوست سالم

همه ما چه دختر و چه پسر به پوستمان و کیفیت پوستمان حساس هستیم. قبل از مهمانی ها حتما به آینه نگاه می کنیم که از سلامت پوستمان اطمینان پیدا کنیم. اما باید مراقب باشیم که این وسواس همیشگی باشد. شما می توانید با در نظر گرفتن نکات زیر پوستی شفاف و سالم داشته باشید.

پوست شفاف

پوست شما از چه نوعی است؟ چرب، خشک و یا حساس

 

اگر پوست نرمال و عادی دارید شما در این مورد خوش شانس هستید. در این صورت پوست چربی ندارید، منافذ پوستتان به اندازه کافی باز است.

اگر پوست شما حساس هست و خیلی سریع به محیط و مواد غذایی که خورده اید واکنش نشان می دهد باید در تمام روز به عملکرد خودتان فکر کنید. پوست های حساس می تواند بر اساس وضعیت آب و هوایی، چاشنی در غذا و … خشک شوند، خارش بگیرند و یا تحریک شوند.

پوست خشک ، اگر پوستی خشک دارید مراقب شهرها و کشورهایی که هوای سرد و خشکی دارند باشید، کمتر به این محیط ها سفر کنید. پوست خشک مستعد چروک شدن است. از کرم های ضد چروک برای پوست های خشک استفاده کنید تا در آینده پوستی چروک شده را در آینه نبینید.

 

پوست چرب

پوست تان چرب است؟

پوست های چرب یکی از پوست هایی است که چروک نمی شود و این برای خانم ها و آقایانی که پا به سن گذاشته اند بسیار بسیار خوشحال کننده است.

این نوع پوست بعد از یک ساعت پس از شستشو دوباره نمایان می شود. این نوع پوست ها براق و درخشان هستند. البته یکی از بدی های پوست چرب برای خانم ها این است که لوازم آرایشی روی صورت نقش نمی بندد.

پوست چرب مستعد لکه است و دارای حفره های قابل مشاهده است. که این موارد نیز جز بدی های پوست چرب است.

 

پوست ترکیبی یعنی چی؟

پوست ترکیبی به این معنی است که پوست شما می تواند هم خشک و هم چرب باشد. ممکن است پوست در قسمت های از صورت پوسته پوسته باشد، اما در امتداد t-zone (پیشانی، بینی و چانه) چرب باشد. مراقبت از پوست های ترکیبی کار سختی است. باید هم شرایط نگهداری از پوست خشک را و هم پوست چرب را بدانید.

t zone face

 

حالا شما متوجه شده اید که چه نوع پوستی دارید. با توجه به نوع پوست تان ( پوست چرب، پوست خشک و پوست حساس) باید صابون های خودتان را انتخاب کنید. از شامپوی مناسبی برای پوستتان استفاده کنید و همین طور تمام کرم های پوست تان باید مناسب با نوع پوستتان باشد.

 

چند بار در روز باید صورت را شست؟

صورت خودتان را دو بار در روز بشویید. شستن صورتتان فوق العاده مهم است زیرا خاک، چربی، باکتری ها و آثار آرایش را پاک می کند که در غیر این صورت پوست شما را به مرور از بین خواهد برد. هر چه زمان این شستشو نزدیک تر باشد منافذ پوست تان باز خواهد ماند و به پوست تان آسیب نمی رساند.

 

شستن صورت
Young woman washing her face with cold water

در کمترین حالت شما باید حداقل دو بار در شبانه روز صورت تان را بشورید. یک بار در صبح برای تمیز کردن چربی هایی که از شب تا صبح بر روی پوست شما مانده اند و یک بار در شب برای تمیز کردن گرد و خاک ها، آلودگی ها و آرایشی از صبح بروی صورتان مانده است.

اگر از آرایش استفاده نمی کنید، لازم نیست حتما صورت خود را دو بار در روز بشویید. البته اگر در شهرهای بزرگ و آلوده مثل تهران زندگی می کنید حتی اگر آرایش هم ندارید دو بار در روز صورت خود را با صابون ویژه و مناسب پوست تان بشورید.

 

نکته مهم که خیلی از دختران یا پسرهایی که موهای بلندی دارند به آن توجه نمی کنند این است که قبل از شروع شستشو، موهای خود را باید پشت سرشان جمع کنند تا اطمینان حاصل شود که به تمام لبه های صورت خود دسترسی داشته باشید.

سلامتی پوست

برای تمیز کردن صورت خود، صورت خود را با آب گرم به صورت خیلی آرام بشویید. آب بسیار داغ هم خوب هست و هم بد. آب داغ می تواند پوست شما را بیش از حد خشک کند یا پوست صورت تان را خشن و زبر کند. همین طور آب گرم می تواند منافذ پوست شما را که به دلیل آرایش، آلودگی و عرق کردن بسته شده است را باز کند.

با صورت خود ملایم رفتار کنید. اگر از پاک کننده استفاده می کنید حتی اگر صابون هست ابتدا پاک کننده را به انگشت های خود بمالید و سپس به آرامی آن را به پوست صورتتان بمالید. از حرکت های دورانی و دایره ای شکل برای این حرکت استفاده کنید.

 

پوست شفاف

روزانه وقتی را جلوی آینه به خودتان نگاه کنید. اتفاق هایی که برای پوستتان می افتد را زیر نظر بگیرید. مراقب چروک های روی پوست تان باشید.

 

بعد از استفاده از آب گرم صورت خودتان را با آب سرد شستشو دهید تا دوباره منافذ پوست تان بسته شود. مطمئن شوید که مواد شستشو از پوستتان  به طورکلی پاک شده است. با استفاده از یک حوله تمیز به آرامی صورت خودتان را خشک کنید. از حوله های نرم برای این کار استفاده کنید و اگر حوله تان مناسب نیست همین امروز به فکر تعویض آن باشید. حتی اگر حوله نرمی دارید بیش از حد حوله را به صورت تان فشار ندهید.  حتی بهتر است اجازه دهید پوست شما به طور طبیعی خشک شود.

پوستی شفاف

از یک پاک کننده مناسب برای پوست مخصوص خود استفاده کنید. لطفا به تمام نکاتی که بر روی بسته بندی آن مواد نوشته شده است دقت بفرمایید. بعضی از این مواد پاک کننده مناسب برای پوست خشک هستند یا مناسب برای پوست های چرب. پس حتما روی بسته بندی را با دقت بخوانید.

در صورت امکان سعی کنید از پاک کننده هایی که دارای عطر و طعم، رنگ و یا پر از مواد شیمیایی هستند اجتناب کنید، زیرا این مواد شیمیایی می توانند پوست شما را تحریک کنند.

اگر پوست شما خشک است باید از یک پاک کننده آرایشی چرب استفاده کنید. اگر از مواد پاک کننده دیگری استفاده کنید احتمال دارد پوست شما بیش از حد خشک شود و به پوست شما آسیب برساند.

پوستی شفاف با لوازم آرایشی مناسب

اگر شما این مقاله را دوست داشتید، سری دوم را با عنوان “چطور پوست خوب داشته باشیم؟/ در پرسشینو بخوانید (۲)” از دست ندهید.

 

منتظر نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما هستیم…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here