عجیب ترین گورستان ایران در شهر یئری‎ + عکس

0
1087

برای رفتن به اردبیل باید یک برنامه خوب داشت تا به تمام مکان های دیدنی اردبیل سر زد. برای ما ایرانی ها اردبیل یکی از خوش آب و هوا ترین شهرهای ایران است و با وجود طبیعت زیبایش بسیار مورد توجه ما می باشد. اما اگر اردبیل رفتید عجیب ترین گورستان ایران را فراموش نکنید.

اردبیل به دلیل داشتن آب و هوای خوبش و طبیعت زیبایش شناخته شده است اما کمتر کسی می داند چه آثار تاریخی در این منطقه کشورمون وجود دارد. یکی از جذاب ‌ترین نقاط تاریخی کشور در منطقه ‌ای در این استان قرار گرفته که در واقع وسیع ‌ترین منطقه‌ ی تاریخی استان اردبیل و با یکی از با اهمیت ‌ترین بخش های تاریخی مربوط به پیش از تاریخ در شمال غرب ایران می باشد.

اگر تا امروز به اردبیل سفر کرده اید و به عجیب ترین گورستان ایران نرفته اید دوباره برنامه سفر را بچینید.

 

عجیب ترین گورستان ایران در شهر یئری

منطقه ‌ی باستانی معروف به شهر یئری، در شمال غربی روستای  پیرازمیان و در ۳۱ کیلومتری شرق مشگین شهر قرار دارد. این مکان در کنار رود قره سو که وسعت آن به ۴۰۰ هکتار می رسد و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل شده است. قدمت این مکان تاریخی به ۱۴۵۰ پیش از میلاد و قوشا تپه به هزاره‌ی هفتم پیش از میلاد می ‌رسد.

 

شهر یئری اردبیل

یک محقق انگلیسی به نام چارلز برنی، تاریخ بیشتر گورهای این محل را برای هزاره ‌ی اول و دوم قبل از میلاد می داند و حتی ایشان پیش‌ بینی کرده بود که این تاریخ حتی می تواند به هزاره ‌ی سوم قبل از میلاد هم برسد.

با این حال به این دلیل که نتوانست آثاری از سکونت عصر برنز را شناسایی کند بر این نظریه اصراری نکرد تا این که در تحقیقاتی که توسط هیئت دکتر نوبری محقق ایرانی در ماه آذر سال ۱۳۸۲ انجام شد، اشیای با ارزشی از داخل گورها به دست آمد که در حال حاضر در موزه باستان‌ شناسی خلخال نگهداری می ‌شوند و این اتفاق را تایید می ‌کنند.

به شما توصیه می شود حتما از موزه باستان شناسی شهرستان خلخال دیدن بفرمایید.

لازم به ذکر است که آقای چارلز الن برنی متولد سال ۱۹۳۰ می باشد. این باستان‌شناس انگلیسی است که به خاطر کاوش ‌هایش برای بریتانیا در اورارتو آناتولی در دهه ۱۹۵۰ میلادی و حفاری یانیک تپه در تبریز بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۲ مشهور شد.

عجیب ترین گورستان ایران در شهر یئری

بیشتر باستان ‌شناسان و افراد محلی قدمت این آثار تاریخی  را تا ۹ هزار سال هم تخمین زده اند و به این موضوع معتقدند که سنگ تراشه ‌هایی که از شکل و شمایل انسان در اینجا قرار دارند، مربوط  به حدود ۷ هزار سال قبل از میلاد مسیح می باشند.

محوطه ‌ی باستانی شهر پیرازمیان در کنار رودخانه‌ی قره‌ سو است جایی  که بر روی سنگ‌ های اطراف آن نقش و نگارهای متعددی با طرح و ابعاد مختلف به وسیله‌ی ضربه زدن‌ های منظم و دقیق با سنگ ‌های سخت، استخوان حیوانات و فلزات سخت، حک شده است. نقش ‌هایی از بز کوهی، انسان درحالت‌ های مختلف و چندین نقش نامشخص دیگر روی این سنگ ‌ها قابل مشاهده‌ اند. البته باید گفت تعداد این آثار بسیار محدود می باشد.

 

گورستان یئری در اردبیل

اما در نزدیکی‌ های همین محوطه، سنگ قبرهایی با نقش ‌هایی یکسان از چهره‌ی انسان ‌هایی که دهان ندارند دیده می ‌شود که ابعاد آنها از ۲ متر تا ۴۰ سانتیمتر متغیر است  و تعداد تقریبی آنها به بیش از صد مورد می ‌رسد. این محوطه در منتهی الیه دشت مشگین شهر و به فاصله ۶۵ کیلومتری شمال غربی مرکز استان و در ۳۵ کیلومتری شرق شهرستان مشکین شهر و در ۲ کیلومتری شمال روستای پیرازمیان و از توابع بخش مشکین شرقی واقع شده و در آن می ‌توانید یک قلعه‌ ی وسیع، با دیوار دفاعی سنگی از نوع خشکه چین را در کنار محلی برای برگزاری آیین ‌های مذهبی و گورهای باستانی متعدد ببینید. تا به حال حدود ۴۵۰ گور در این محل شناسایی شده است. علاوه بر این، یک غار باستانی و تپه‌های متعلق به دوره‌های مختلف از دیگر دیدنی‌های این منطقه است که باستان‌شناسان زمان زیادی را برای تحقیق در آنها صرف کرده‌اند.

عجیب ترین گورستان ایران در شهر یئری

تصاویر بدن های سنگی شهر یئری با تصاویر هیکل‌ها و سرهای آدمیانی که بر روی اجاق‌های نعل اسبی ایغدیر (ایغدیر در شمال شرقی ترکیه در نزدیکی مرز ایران و جمهوری آذربایجان) نقش بسته، شباهت زیادی دارد.

 

طرح نقش های روی سنگ قبر با سنگ ‌نگاره‌ های کشورهای پاکستان در مکانی به نام گرام شال ترکیه در مکانی به نام یازیلی کایلی، قزاقستان در مکانی به نام تام گلی تاس و کول ژاباسی، ازبکستان در مکانی به نام سارمیش، قرقیزستان در مکانی به نام چولپونانا، افغانستان در مکانی به نام هزارسم، جمهوری آذربایجان در مکانی به نام قوبستان، تاجیکستان، ارمنستان در مکانی به نام گغاما مصر، عراق و یمن،  همگونی ظاهری و حتی پیامی مشترک با تعدادی از کشوری یاد شده دارند. این امر، نشان از گستره فرهنگی و تمدن مشابه و کهن در سرزمین‌های بسیار دور از هم دارد.

عجیب ترین گورستان ایران در شهر یئری

منطقه شهر یئری که وسیع ‌ترین منطقه تاریخی استان اردبیل و یکی از با اهمیت ‌ترین مناطق پیش از تاریخ شمال غرب ایران است که با شماره ۶۱۶۲ به ثبت آثار ملی رسید. این منطقه از مناطق نمونه گردشگری و محوطه‌های باستانی اردبیل محسوب می‌شود که سنگ نوشته‌ها و پیکره‌های سنگی آن گواه تمدن چهار هزار ساله در این منطقه است.

 

عجیب ترین گورستان ایران در شهر یئری

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here