چگونه با تغییر در غذا، پوست مان سالم شود؟/ باید و نبایدها برای پوستی شفاف (۲)

0
982
پوست سالم

پرسشینو با توجه به اهمیت موضوع سلامت پوست با تغذیه مناسب، سری دوم این مطلب را برای  شما آماده کرده است. لطفا اگر سری اول این مقاله را مطالعه نکرده اید ابتدا “چگونه با تغییر در غذا، پوست مان سالم شود؟/ باید و نبایدها برای پوستی شفاف” را بخوانید و سپس این مطلب را ادامه دهید.

رفع استرس

اجتناب از استرس

استرس برای پوست شما بسیار بد است. استرس می تواند چربی پوست شما را بیشتر کند، قرمزی و کبودی پوست را افزایش دهد، و چین و چروک به پوست شما اضافه کند. همچنین می تواند شرایط پوستی مانند روده بزرگ و اگزما را تشدید کند.

از لحاظ علم شیمی در بدن شما، استرس موجب افزایش کورتیزول هورمون می شود، که منجر به کاهش آکنه می شود. همچنین باعث ایجاد رگهای خونی می شود که باعث ایجاد قرمزی می شود.

بنابراین، با کاهش سطوح استرس، می توانید کیفیت پوست خود را بهبود بخشید. شما می توانید برای کاهش استرس کارهایی که از آن لذت می برید، انجام دهید، مانند پیاده روی، کلاس یوگا یا صرف وقت با عزیزانتان.

 

سیگار و پوستی سیاه

ترک سیگار و لذت پوستی شفاف

سیگار کشیدن برای پوست شما بد است و باعث می شود پوست شما کدر شود. اگر می خواهید ظاهر پوست خود را بهبود ببخشید و نشانه های زودرس پیری را جلوگیری کنید، سیگار باید اولین چیزی باشد که دورش خط می کشید.

از بسیاری جهات سیگار برای پوست شما بد است. در ابتدا، سیگار حاوی مونوکسید کربن است، که مقدار اکسیژن را که به پوست وارد می شود محدود می کند و نیکوتین، که جریان خون را کاهش می دهد. این دو عامل می توانند پوست را خشن، خاکستری و خشک نگه دارند.

در مرحله دوم، مصرف سیگار مانع جذب بدن از مواد مغذی مانند ویتامین سی می شود که لازم است برای بهبود پوست و تجدید ساختار خود باشد.

افراد سیگاری دارای خطوط و چین و چروک بیشتری نسبت به افراد غیر سیگاری هستند، زیرا سیگار کشیدن موجب افزایش سرعت پیری می شود و کاهش جریان خون به پوست می شود.

ترک سیگار آسان ترین چیز در جهان نیست، اما با اطمینان و حمایت از دوستان و خانواده شما امکان پذیر است.

راه های ساده ترک سیگار را اینجا بخوانید.

پوستی شفاف

لوازم آرایشی مناسب پوست خودتان

استفاده از لوازم آرایشی که مناسب پوست شماست. اگر آرایش دارید،  مطمئن شوید که محصولاتی را انتخاب کرده اید که مناسب با نوع پوست شما هستند. آرایش که با رنگ پوست شما منطبق است و به طور خاص برای نیازهای پوست شما طراحی شده است. اگر پوست خشک دارید، یک مرطوب کننده رنگی را انتخاب کنید. اگر پوست چربی داشته باشید، مطمئن شوید که از یک پایه بدون روغن استفاده کنید.

یادآوری: آرایش خود را حداقل یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب پاک کنید.

 

شما باید در مورد محصولاتی که استفاده می کنید و نحوه برخورد آن محصول با پوست خود، بسیار مراقب باشید، در غیر این صورت می توانید به مسائلی نظیر خشکی بیش از حد یا قرمزی، احساس خستگی، ضربه های قرمز یا حتی پوسیدگی برسید.

پوستی شفاف

 

در هنگام خرید وسایل آرایشی چه نکاتی را باید رعایت کرد

هنگام خرید محصولات برای پوست حساس، مهم است که از پاک کننده ها، مرطوب کننده ها و دیگر محصولات حاوی رنگ یا رایحه استفاده نکنید زیرا این محصولات احتمالا واکنش نامطلوب را ایجاد می کنند.

شما همچنین باید از مواد تشکیل دهنده محصولات که شامل این موارد می شوند اجتناب کنید:

  1. عوامل ضد باکتری
  2. الکل
  3.  رتینوئید یا آلفا هیدروکسی اسیدها

 

حتی اگر این مواد ممکن است برای دیگر انواع پوست مفید باشد، اما در پوست های حساس فقط باعث خشکی و تحریک می شوند.

در عوض، با دنبال محصولاتی باشید که حاوی مواد آرام بخش و ضد التهابی مانند بابونه، چای سفید، آلوئه، گل سرخ، جو و گیاهان دریایی هستند.

تست وسایل آرایشی

تست حساسیت لوازم آرایشی روی پوست

اگر یک محصول خاصی وجود دارد که می خواهید استفاده کنید، اما شما مطمئن نیستید که چطور به پوست شما واکنش نشان می دهد، ابتدا یک آزمایش پچ انجام دهید. آزمایش پچ نوعی آزمایش پوستی است که مقدار کمی از یک محصول مشخص را روی پوست پشت گوش می مالند و منتظر واکنش محصول روی پوست می مانند. این کار را برای پنج شب در یک جای مشخص از پشت گوش انجام می دهند و اگر هیچ تحریکی رخ ندهد، دوباره آن را به یک آزمایش پچ دیگر در کنار چشم خود دوباره امتحان می کنند. محصول را در کنار چشم این بار می مالند. با تکرار این فرایند و مشخص شدن جواب آزمایش اگر نشانه هایی از تحریک وجود نداشته باشد، می توانید این محصول را بدون هیچ شکی تهیه کنید.

 

امیدوارم که خسته نشده باشید و تمام نکات را بدون هیچ ایراد و مشکلی به شما ارائه داده باشیم.

از پوست خودتان خوب محافظت کنید چون در آینده وقتی به آینه نگاه می کنید، تصویری که می بینید می تواند شما را بیش از حد افسرده کند.

جلو این نوع افسردگی را از همین حالا بگیریم.

 

منتظر نظرات، پیشنهادات و انتقاد های شما هستیم…

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here