چگونه تبخال را در منزل درمان کنیم؟| ۱۱ روش سریع درمان

0
6472
تبخال

تبخال، یار و دوست همیشگی ما در نزدیکترین روزهایی است که مهمانی داریم. راه های درمان تبخال را شاید امتحان کرده باشید و شاید هم نه اما اینبار پرسشینو متفاوت ترین و ساده ترین راه های درمان تبخال را بررسی کرده است.

تبخال چیست و علت تبخال چیست؟

روش های بسیار زیادی را می توان راه درمان تبخال نامید. راه های بسیار متفاوتی نیز وجود دارد که شما تبخال را از بین ببرید و جای آن را نیز از روی پوست بردارید اما اگر بیش از حد تبخال می زنید حتما به پزشک پوست مراجعه کنید تا دلیل داشتن تبخال را دانسته و مشکل را رفع کنید. شما می توانید در ادامه روش های درمان تبخال را در این مقاله بخوانید.

 

سوالی که دارم این است آیا شما راه حلی به جز این مواردی که من در پایین می گویم در ذهن دارید تا به دیگران کمک کند؟

اگر جواب شما بله هست پست لطفا در قسمت نظرات لطفا نکات و راه های درمان خانگی تبخال را بنویسید.

 

همانطور که در قسمت قبل گفته شد راه های درمان تبخال بسیار زیادی است.

حدود ۸۵% تبخال ها روی لب ها و مخصوصا در گوشه لب ها می زنند. اما روی چشم، دماغ و درون گلو هم تبخال می زنند که البته این نوع تبخال ها بسیار خطرناک تر از تبخال های روی لب هستند.

تبخال

به دلیل اینکه عکس های مربوط به تبخال ممکن است برای بعضی از افراد مناسب نباشد و دوست نداشته باشند، پرسشینو تمام سعی خود را کرده است که از این نوع عکس فقط یک بار استفاده کند.

سیر و درمان تبخال

اولین، ساده ترین و بهترین راه های درمان خانگی تبخال توسط سیر صورت می گیرد. اگر معمولا عادت به تبخال زدن دارید، همیشه در خانه سیر نگهداری کنید تا وقتی متوجه می شوید که می خواهید تبخال بزنید از آن استفاده کنید. یکی از ساده ترین روش ها برای درمان تبخال استفاده از سیری است که نصف شده است. سیر را از وسط برش بزنید و قسمت برش زده را روی تبخال قرار دهید.

 

اگر سوزش دارید احتمال دارد در حال تبخال زدن هستید. اگر هم بارها تبخال زده اید که دیگر خودتان دکترای این موضوع را دارید و می دانید که چطور شروع می شود، چطور درمان می شود و چطور باید جلوی تبخال زدن را بگیرید.

 

اما اگر نمی دانید، جای تبخال ابتدا قرمز می شود بعد شروع به خارش می کند و بعد بر جسته و متورم می‌شود. این مراحل به ترتیب اتفاق می افتد. اگر این حالات را به ترتیب دارید، حتما در حال تبخال زدن هستید.

 

سیر رنده شده برای درمان تبخال

این بار شما می توانید به جای نصف کردن سیر آن را نیز رنده کنید. رنده کردن مقداری کار را نصب به نصف کردن کار را سخت تر می کند اما سریع تر سیر عمل خواهد کرد و زود تر تبخال‌تان درمان می شود.

سیر رنده شده را روی تبخال لب تان قرار دهید. برای اینکار کافیست یک حبه سیر برداشته و آن را نصف کنید و بعد رنده کنید. سیر رنده شده را حداکثر ۱۰ دقیقه روی تبخال تان قرار دهید تا بهترین نتیجه را در ۱۰ دقیقه بگیرید. البته باید این کار را چند بار در روز انجام دهید. لازم به ذکر است که این درمان زمان بر است و شما کندتر به نتیجه مطلوب خواهید رسید.

به دلیل اینکه عکس های مربوط به تبخال ممکن است برای بعضی از افراد مناسب نباشد و دوست نداشته باشند، پرسشینو تمام سعی خود را کرده است که از این نوع عکس فقط یک بار استفاده کند.

چای سیاه برای درمان تبخال

این‌ بار معجزه چای سیاه را در درمان تبخال ببینید. اگر چشم های‌تان کثیف شده است و احساس می‌کنید سوزش دارد حتما از چای استفاده کنید.

یکی از راه های دیگر درمان تبخال، چای سیاه است. یک لیوان آب ولرم (نه گرم و نه سرد)آماده کنید، یک چای سیاه کیسه ای را برای چند دقیقه درون آن قرار دهید. یکی از نشانه های آماده شدن این است که باید رنگ چای به آب انتقال پیدا کند.

سپس برای چند دقیقه چای سیاه کیسه ای را روی تبخال قرار دهید.

دومین روش آماده کردن این روش این است که چای سیاه غلیظی آماده کنید (مثل اینکه معمولی دم می کنید اما این بار خیلی غلیظ) و پارچه‌ای را در ظرفی قرار دهید و چای را بر روی پارچه خالی کنید و سپس پارچه را روی تبخال بگذارید.

 

تمیز و خشک نگه داشتن محل تبخال

لطفا تبخال را به حال خودش رها کنید. همیشه تبخال را تمیز نگه دارید و سعی کنید همیشه جای تبخال خشک باشد. اگر دیدید که تبخال شما حالت چرکی به خود گرفته حتما با پزشک مراجعه کنید تا به رفع چرک تبخال تان کمک کند.

تبخال

تعویض مسواک برای جلوگیری از تبخال لب

اگر لب های شما تبخال زده است از مسواک اصلا استفاده نکنید تا تبخال شما خشک شود. اگر مسواک زدید آن مسواک را دور بیاندازید چون الا غنی از ویروس ها شده اند.

بهترین جایگزین مسواک در این روزها آب و نمک یا مواد ضد عفونی کننده دهان است. اگر مسواک زده اید یادتان باشد که آن را حتما تعویض کنید. ویروس های تبخال چندین روز در مسواک ها زنده خواهند بود و بهترین پناهگاه برای ویروس هاست و اگر این ویروس ها باقی بماند، دوباره ویروس تبخال به لب های شما سفر خواهد کرد و شما بلافاصله تبخال خواهید زد. پس مراقب این نکته باشید.

 

برای جلوگیری از تبخال لب مسواک خود را در دستشویی نگذارید

 

اما خود مسواک می تواند عامل میکروب برای شما شود. مراقبت از مسواک به نظر من مهم تر از مراقبت از دندان هاست. ویروس ها یک مکان برای رشد می خواهند و چه جایی بهتر از مسواک های مرطوب در دستشویی و حمام…

این همان جایی است که یک ویروس برای رشد به آن نیاز دارد. مسواک آلوده می تواند عامل اصلی تبخال دهانی باشد.

در ضمن رطوبت مسواک دلیل افزایش طول‌ عمر ویروس های موجود بر روی مسواک می باشد.

 

استفاده از یخ برای بهبود تبخال

شما اگر جز افرادی باشید که تبخال های بسیاری می زنند باید سوزش و خارش قبل از‌ آن را بشناسید. شما برای کنترل تبخال باید بلافاصله بعد از احساس سوزش و خارش از یخ استفاده کنید. استفاده از یخ می تواند به شما کمک کند چون یخ باعث کاهش التهاب خواهد شد و مواد التهاب آور سبب فعال شدن مجدد ویروس می شود، یخ می تواند از فعال شدن دوباره ویروس تبخال جلوگیری کند.

 

دوری از باد و آفتاب برای بهبود تبخال

شما باید همیشه جای تبخال را تمیز و خشک نگه دارید، در معرض نور و اشعه خورشید نباید قرار بگیرید.

حتما در هنگام باد، خاک نیز جا به جا خواهد شد و همین امر باعث می شود جای تبخال شما آلوده باشد.

تبخال

اجتناب از غذا‌های حاوی اسید آمینه

وجود این اسید آمینه برای سوخت و ساز ویروس تبخال ضروری است.

حالا می خواهیم خوراکی هایی را به شما معرفی کنیم که دارای مقدار زیادی اسید آمینه است:

  1. نوشابه گازدار
  2. غلات
  3. شکلات
  4. کاکائو
  5. نخود
  6. ژله
  7. بادام زمینی
  8. آبجو

 

تبخال تناسلی و درمان قطعی تبخال تناسلی

یکی از بیماری های مقاربتی بین خانم ها و آقایان که بسیار هم رایج است، تبخال تناسلی آقایان و خانم ها است.اگر بخواهیم علائمی که نشان می دهد تبخال تناسلی دارید را بازگو کنیم باید بگوییم که سوزش، خارش، درد و زخم در دستگاه تناسلی جزء رایج ترین علائم این بیماری است. یادمان نرود که بعضی از افراد هیچ یک از این علائم را نخواهند داشت و به صورت نهفته اتفاق خواهد افتاد.

دو نوع ویروس تبخال تناسلی داریم. نوع یک که بیشتر به تبخال لب و دهان مربوط می شود و ویروس نوع ۲ هم که باز هم باعث ایجاد تبخال می شود اما این بار در ناحیه آلت تناسلی آقایان و خانم ها …

تبخال تناسلی

درمان قطعی تبخال تناسلی با آب گرم

وان آب گرم را فراموش نکنید. اگر تبخال تناسلی زده اید با حمام آب داغ درد تبخال بسیار کم خواهد شد. آب گرم باعث می شود که پوست تحریک شده، آرام شود و تسکین یابد.

اگر نمک را به وان آب داغ نیز اضافه کنید، خارش ناشی از تبخال تناسلی بهتر خواهد شد.

اگر تبخال شما ترکید برای خشک کردن آن نیز می توانید از جوش شیرین استفاده کنید.

درمان تبخال

جلوگیری از انتقال تبخال

برای جلوگیری از تبخال باید در نظر بگیرید که ویروس تبخال قابل سرایت است پس اگر شما تبخال زده اید کسی را بوس نکنید و اگر طرف مقابل شما تبخال زده بود نکات ضروری و واجب در این مورد را رعایت کنید.

 

این روزها تبخال به دلیل استرس هم زیاد شده است. شما می توانید از راه هایی که گفته شد به درمان سریع تبخال بپردازید. این روش ها بسیار ساده و سریع خواهند بود. شما می توانید از این روش ها هر کدام که دوست دارید استفاده کنید.

افرادی که زیاد تبخال می‌زنند، بدن‌شان به تبخال عادت کرده است. اگر این روش ها بر روی شما جواب نداد در چندین نوبت تکرار کنید و در صورت رفع نشدن مشکل حتما به یک دکتر متخصص رجوع کنید.

 

مراقب خودتان باشید…

 

منتظر پیشنهادات، نظرات و انتقادات شما نیز هستیم. در صورت پیشنهاد روش های جدید با نام خودتان در این پست اضافه خواهد شد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here