ثبت نام در سامانه سماح برای دریافت ویزای پیاده روی اربعین | جهت صدور ویزای عراق چه کنیم؟

0
1019
اربعین
اربعین

برای دریافت ویزای عراق برای پیاده روی روز اربعین باید در سامانه سماح ثبت نام کنید. در ادامه با پرسشینو همراه باشید تا مراحل ثبت نام را یک مرور کوتاه بکنیم تا شما به راحتی این مراحل را بگذرانید.

اربعین در کنار حرم امام حسین (ع)

در روز اربعین کنار حرم امام حسین (ع) یک حال و هوای خاصی دارد. ماه محرم از خدا این لحظات را طلب کرده بودید. تا اربعین حسینی چیزی باقی نمانده است. باید برای ثبت نام در سامانه سماح اقدام بفرمایید. هر ساله ایرانی های زیادی این روزها را با پای پیاده به سوی حرم امام حسین (ع) قدم برمی دارند. نیت امسال ایرانی ها هم همین است و دوست دارند در این رویداد بزرگ مذهبی همراه همدیگر این مراحل را بگذرانند.

 

قوانین جدید برای دریافت روادید سفر به کربلا

چند سالی می شود که همه باید تمام مراحل قانونی را بگذرانند و دیگر خبری از سفر بدون ویزا نیست. اما هر سال راه های فرار زیادی وجود داشت تا این مراحل را سریع تر و بدون هیچ دغدغه ای بگذرانند اما امسال گفته می شود که مراتب قانونی بسیار سخت گیرتر شده است.

اگر می خواهید بدون هیچ دغدغه ای در این سفر معنوی حضور یابید در این مقاله از پرسشینو آموزش ثبت نام در سامانه سماح (سامانه ای مخصوص افرادی که می خواهند ویزای اربعین بگیرند) برای دریافت ویزای کشور عراق را فرا خواهید گرفت.

اربعین
اربعین

سامانه سماح را بیشتر بشناسید

افرادی که تمایل دارند در سفر کربلا حضور داشته باشند باید توجه کنند که برای این سفر معنوی حتما حتما باید گذرنامه معتبر تهیه کنند زیرا برای دریافت ویزای عراق نیز باید یک گذرنامه معتبر داشت و در مرحله بعد باید اطلاعات به صورت دقیق و صحیح در سیستم سماح وارد کنید.

سامانه سماح محدودیت هایی دارد و به دلیل همین محدودیت ها برای صدور ویزا توصیه می کنم که افراد به صورت گروهی ثبت نام کنند و در صورت ثبت به صورت گروهی، اولین نفری که در سامانه سماح در گروه ثبت نام کند به عنوان سرگروه انتخاب خواهد شد. پس به این نکته اساسی و ضروری توجه بفرمایید.

در ابتدا در گوگل سامانه سماح را سرچ کنید. در صورتی که می خواهید راحت تر به صفحه سامانه سماح مراجعه کنید روی عبارت samah.haj.ir کلیک بفرمایید. برای سریع تر شدن پروسه ثبت نام در سامانه سماح حتما موارد زیر را در کنار خودتان آماده نگه دارید:

  • کارت ملی
  • شناسنامه
  • گذرنامه (پاسپورت)

نکته: اگر به صورت گروهی ثبت نام می کنید تمام این موارد را نیز برای هم گروهی های تان آماده کنید.

 

راهنما ثبت نام در سامانه سماح

 

در ابتدا بعد از ورود به سامانه سماح، صفحه ای که دارای سه بخش است را خواهید دید. در بخش اول این صفحه نکات ضروری را خواهید دید و سپس بعد از بخش اول، شاهد دو بخش دیگر با موضوعات ثبت نام و پیگیری وضعیت و ویرایش هستیم.

اگر اطلاعات شخصی خودتان را یک بار وارد کرده اید از قسمت ورود وارد سایت شوید ولی اگر اولین بار است وارد سامانه سماح شده اید و تا امروز ثبت نامی انجام نداده اید بر روی کلمه و دکمه ثبت نام به مسیر خود ادامه دهید. شما نیز می توانید از بخش پیگیری وضعیت و ویرایش، اقدام به ویرایش اطلاعات خود بکنید.

 

سامانه سماح
سامانه سماح

ثبت نام در سامانه سماح

برای ثبت نام در سامانه سماح، در بخش ثبت نام هر دو تیک موجود (“با شرایط ثبت نام موافق هستم” و “قصد اعزام در بازه زمانی … دارم”) را فعال کنید و عبارت امنیتی را در کادر مستطیلی وارد کنید. برای ورود به سامانه و ثبت اطلاعات شخصی تان، دکمه شروع ثبت نام که به رنگ سبز است را کلیک کنید.

عزیزانی که قصد دارند ثبت نامشان تکمیل شود باید پنج مرحله را به صورت کامل و دقیق انجام دهند. پرسشینو در این مقاله قصد دارد تمام پنج مرحله را به صورت کامل بررسی کند.

 

نکاتی درباره ثبت نام در سامانه سماح

بعد از کلیک روی گزینه شروع ثبت نام صفحه دیگری باز می‌ شود که در آن مواردی بیان شده است که بهتر است قبل از وارد کردن اطلاعات به آن‌ ها توجه کنید و سپس اطلاعات خود را وارد کنید.

بعد از مطالعه این موارد به قسمت پایین مراجعه کنید و در این مرحله کد ملی و تاریخ تولد خودتان را وارد کنید.  در صورتی که به صورت گروهی ثبت نام می کنید صاحب این کد ملی با نام سرگروه انتخاب می شود.

در مورد ثبت تاریخ تولد نیز باید به این نکته دقت کرد که سال تولد به صورت چهار رقمی  نوشته شو د و نیز ماه و روز هر کدام به صورت دو رقمی نوشته شود (مثلا: ۰۵/۰۳/۱۳۷۵).

 

حالا پس از وارد کردن اطلاعات شخصی تان روی دکمه نمایش اطلاعات کلیک کنید. با کلیک روی این دکمه، مشخصات کد ملی و تاریخ تولد فرد از ثبت احوال استعلام خواهد شد و اطلاعات به صورت خودکار ثبت می ‌شود.

سامانه سماح
سامانه سماح

سامانه سماح چطور کار می کند؟/ ادامه بخش های قبلی

قسمت سایر اطلاعات را در قسمت پایینی خواهید دید که در آن باید اطلاعات دیگری را در خصوص سرگروه وارد کرد که این اطلاعات شامل موارد زیر خواهد شد:

  1.  کشور محل تولد
  2.  محل صدور شناسنامه
  3. زبان مکالمه
  4. وضعیت تاهل
  5. و شماره موبایل.

 

در قسمت بعد نیز اطلاعات دیگری را باید وارد کنید که دوباره مربوط به سرگروه است

اگر شما به عنوان سرگروه هستید این اطلاعات را تکمیل کنید، در غیر این صورت تیک مربوطه (این فرد سرگروه می باشد) را غیرفعال کنید.

در بخش اطلاعات گذرنامه هم باید شماره گذرنامه خودتان را وارد کنید.

 

در هر مرحله بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکل و اشتباه بودن اطلاعات وارد شده هر بخش را مجددا بررسی کنید و سپس دکمه ثبت و اضافه به لیست را کلیک کنید.

 

سرگروه در سامانه سماح

با ثبت اطلاعات سرگروه ، می‌توانید افراد دیگر را نیز به همین صورت در گروه خود‌تان اضافه کنید تا نام آن ‌ها در بخش اعضای گروه قرار بگیرد.

در آخر باید نام شهری را که در آن می خواهید مدرک های خودتان را تحویل دفاتر خدمات زیارتی بدهید را انتخاب کنید.

در ابتدا باید نام شهر مورد نظر خودتان را انتخاب کنید تا لیستی از دفاتر زیارتی موجود در بخش زیر آن نمایش دهد که باز هم می ‌توانید بر اساس شرایط تان یکی که مناسب شرایط تان است را انتخاب کنید.

 

سامانه سماح
سامانه سماح

 

انتخاب دفتر زیارتی در سامانه سماح

بعد از وارد کردن اطلاعات تمام افراد موجود در گروه و انتخاب دفتر زیارتی، به صفحه ثبت خدمات خواهید رفت. در بخش اطلاعات اعزام نیز می ‌توانید تقریبا مراحل آخر را انجام دهید. در این مرحله شما باید مرز خروج و تاریخ اعزام و بازگشت‌ را مشخص کنید.

تسهیلات و خدمات موجود در طول این سفر نیز در بخش انتهایی این قسمت قرار دارد. قبل از تکمیل صفحه اطلاعات اعزام، اطلاعات وارد شده را با دقت بخوانید و سپس روی دکمه ثبت و ادامه کلیک کنید.

در صفحه تایید اطلاعات، تمام اطلاعات وارد شده نمایش داده خواهد شد که در صورت صحیح بودن این اطلاعات روی دکمه تایید اطلاعات کلیک کنید و در غیر این صورت دکمه بازگشت را برای ویرایش انتخاب کنید.

سامانه سماح 4
سامانه سماح ۴

دریافت کد پیگیری در سامانه سماح

بعد از تایید اطلاعات، کد پیگیری در صفحه پرداخت هزینه، نمایش داده خواهد شد که توصیه میکنم آن را یادداشت کنید زیرا در ویرایش‌های بعدی به این کد نیاز دارید.

هزینه‌ های ثبت روادید باید در این صفحه پرداخت شود. باید بگویم که هزینه تعرفه بیمه و خدمات ۳۵ هزار تومان می باشد و تعرفه صدور روادید نیز ۴۰ دلار است. حداقل باید هزینه ‌ای حدود ۱۴۵ هزار تومانی (با توجه به نرخ دلار) را برای دریافت روادید پرداخت کنید که هزینه تعرفه بیمه و خدمات نیز به آن اضافه می ‌شود.

عزیزانی که قصد سفر به کربلا دارند در این مرحله کد پیگیری مورد نیاز را دریافت می کنند. باید این نکته را گفت که  در صورتی که در پرداخت مشکل دارید می توانید این مهم را در زمان دیگری انجام دهید.

پرداخت هزینه های سفر به کربلا در سامانه سماح

اما اگر قصد پرداخت این هزینه را دارید، باید در انتهای صفحه یکی از درگاه‌ های بانکی (بانک ملی- بانک ملت و بانک سپه) را انتخاب کنید و پرداخت هزینه را از طریق آن انجام دهید.

البته لازم به ذکر است که می‌ توانید پرداخت تان را از تمام درگاه‌های بانکی، حتی از درگاه بانکی به غیر از بانک خودتان نیز انجام دهید.

بعد از انتخاب درگاه و کلیک روی دکمه پرداخت، به صفحه بانک منتقل خواهید شد که باید رمز دوم کارت بانکی‌ تان نیز فعال باشد. در صورتی که رمز دوم تان فعال نیست از بانک مربوطه کمک بگیرید. در صفحه بانک اطلاعات موجود را با رعایت نکات امنیتی وارد کنید و دکمه پرداخت را کلیک کنید. در صفحه بعدی روی تکمیل خرید کلیک کرده تا به سامانه سماح انتقال پیدا کند. در این صفحه کار به اتمام خواهد رسید و باید از این صفحه پرینتی از تمام اطلاعات آماده کنید.

سامانه سماح 5
سامانه سماح ۵

 

ویرایش و پیگیری وضعیت ویزا در سامانه سماح

اما اگر قصد ویرایش و پیگیری وضعیت ویزا را دارید، در صفحه نخست سامانه سماح به سراغ بخش پیگیری وضعیت و ویرایش بروید و اطلاعات لازم را دوباره وارد کنید. در این بخش می ‌توانید اطلاعات افراد را ویرایش کنید یا حتی فرد یا افراد دیگری را نیز به گروه ‌تان اضافه کنید.

با ورود به بخش پیگیری وضعیت ثبت نام، می توانید اطلاعات تمام اعضا را مشاهده کنید که برای ویرایش آن‌ها لازم است کد رهگیری را وارد کنید. از طریق دکمه مشاهده صورت‌حساب و پرداخت نیز می‌توانید پرداخت هزینه‌ها را انجام دهید.

سامانه سماح 6
سامانه سماح ۶

 

فراموشی کد پیگیری در سامانه سماح

اگر کد پیگیری را فراموش کرده ‌اید، در زیر صفحه پیگیری وضعیت و ویرایش، روی دکمه “دریافت کد پیگیری: کلیک کرده تا کد پیگیری به شماره موبایل وارد شده سرگروه ارسال شود.

 

در این مرحل ثبت نام شما به پایان خواهد رسید.

در این مسیر ما را نیز دعا کنید.

شما می توانید مجله سلامتی “۱۰ ها روش برای پیشگیری از ۴ بیماری” ما را بخوانید تا در پیاده روی اربعین به مشکل برنخورید.

به امید دیدار…

 

منتظر نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما نیز هستیم.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here